BLUE-Design Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tutorial Text Animat By RazvanTutorials

2 participanți

In jos

Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Empty Tutorial Text Animat By RazvanTutorials

Mesaj Scris de RazvanTutorials Joi Feb 04, 2010 10:42 am

Cum sa facem un text animat in photoshop !

1. Dam in meniul File -> New -> 400 x 100
2. Alegem o culoare potrivita pentru fundal care sa se potriveasca cu forumul\ site-ul pe care vreti sa puneti animatia ! Eu am folosit #262626
Pana acuma trebuie sa aveti ceva de genul :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Background
3. Adaugam background-ului nostru un text ! In cazul meu Razvan, pe care aplicam culoare background-ului! In cazul meu #262626
4. Deselectam layer-ul cu background-ul pentru a vedea textul deoarece cand este layer-ul cu background-ul este activat nu vom vedea textul deoarece are aceeasi culoare cu background-ul. Ar trebui sa va arate cam asa :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials 1
5. Creem un nou layer de asupra celui cu textul, pe care il redenumim lumina rosie pentru a fi mai usor de remarcat
6. Dam click dreapta pe layer-ul numit ,, lumina rosie '' si selectam create clipping mask
7. Selectam Brush Tool, alegem o culoare dorita in cazul meu rosu ( #fc0101 ) si aplicam cat sa acoperim doar o litera din text-ul nostru
Ar trebui sa va arate cam asa :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials 2
8. Selectati din meniul de layere, layer-ul background si activati-l
9. Mergem in meniul Windows -> Animation, in care vom avea doar un singur layer - cel in care se afla doar lumina rosie pe background !
11.Creem un nou layer in animation.
12. Selectam layer-ul ,, lumina rosie " si apoi tragem lumina rosie care am creat-o dintr-o parte a text-ului in alta, iar la sfarsit ar trebui sa va arate cam asa.
Din asta :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials 2
In asta :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials 1
13.Si apoi din meniul de animatie alegem optiunea Twins Animations Frames, vedeti in imaginea de mai jos :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Twins
Si bifam : - opacity
- effects
- position
Si vom aplica de 10 ori !
14. In meniul animation va trebui sa aveti ceva de genul :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Animation
Pentru a salva !
Meniul File - > Save For Web & Devices...
Rezultat Final :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials File
RazvanTutorials
RazvanTutorials
Web Designer
Web Designer

Warn :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Left_bar_bleue0 / 50 / 5Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Right_bar_bleue

Mesaje : 173
Puncte : 203
Reputatie : 3
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Undeva-n Lume

http://www.razvantutorials.info/forum

Sus In jos

Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Empty Re: Tutorial Text Animat By RazvanTutorials

Mesaj Scris de Design Joi Feb 04, 2010 10:44 am

E super tutorialul , am sa vin cu o creatie dupa acest tutorial Smile
Design
Design
Administrator
Administrator

Warn :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Left_bar_bleue0 / 50 / 5Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Right_bar_bleue

Mesaje : 168
Puncte : 211
Reputatie : 0
Data de inscriere : 02/02/2010

https://blue-design.forumgratuit.ro

Sus In jos

Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Empty Re: Tutorial Text Animat By RazvanTutorials

Mesaj Scris de RazvanTutorials Joi Feb 04, 2010 10:51 am

Am uitat sa precizez ! eu am folosit fontul : Punk Kid -> Click here to download font
Dar nu ii obligatoriu sa folositi acel font
RazvanTutorials
RazvanTutorials
Web Designer
Web Designer

Warn :
Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Left_bar_bleue0 / 50 / 5Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Right_bar_bleue

Mesaje : 173
Puncte : 203
Reputatie : 3
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Undeva-n Lume

http://www.razvantutorials.info/forum

Sus In jos

Tutorial Text Animat By RazvanTutorials Empty Re: Tutorial Text Animat By RazvanTutorials

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum